top of page

Niye filmler

Bu filmlerle eğitime niye bu kadar önem verdiğimin hikayesi biraz kısa aslında. Okulda “film içinde bilim” kulübünü idare ederken fark ettim ki öğrenciler filmlerde verilen hikayeye sadece hikaye olarak değil, hayatın bir yansıması olarak bakıyorlar. Evet bazı filmler bu konuda gerçekten başarılı ancak, bu tarz filmlerin genelde anlatımları çocukların ve gençlerin ilgisini çekecek kadar renkli ve hızlı değil. Renkli ve hızlı olanların ise gerçeğe olan mesafesi çok daha fazla. Ancak öğrenciler bu farkı bilemedikleri için renkli ve hızlı olan filmler onlara gerçekmiş gibi geliyor. Dolayısı ile, muz orta yapabilen mermiler, ayakta uzun namlulu sniper silahı ile vizörde hedefi artının ortasına denk getirip ateş eden kişinin hedefi daima vuracağına inanmak gibi şeyler fizik dersimin bir parçası oluyor. Ya da filmlerde iyi adamın 28 yerinden vurulduğu halde hastane odasında biten macerasını çocuklar hiç sorgulamıyor. “Kötü adam sadece bacağından tek darbe ile ölürken kafasında bomba patlayan kişi nasıl ölmedi” diye soran yok.

Filmlerde gerçeklik olmasına her zaman gerek yok ama gerçekmiş süsü verilenler ile uğraşmak gerçekten zorlaşmaya başladı. Baksanıza 11.11.2017 tarihinde bir haber, biz eğitimcilerin bile bu, filmlerden gerçek toplama sevdasına kapıldığımızı söylüyor. Haber ilginç olmasının yanı sıra bence korkutucu bir tarafı da var. Kısaca özet geçeyim, 8. Sınıf fen bilgisi dersi için M.E.B. onaylı bir kitabın kimyanın tarihçesi anlatılan bölümünde, insanların inandıkları ilk elementler olan “hava ateş toprak ve su” kısmından bahsetmek isteyen kitap yazarı, Cem Yılmaz’ın popüler filmi G.O.R.A. yı seyretmiş olacak, elementleri “ateş, su, toprak ve tahta” şeklinde sıralamış. Düşünün, artık kitap yazarları bile gerçeklerini filmlerden seçmeye başlamış.  

O zaman filmler konusundaki hastalığım bir işe yarasın. Filmleri oyunlaştırma gibi düşünerek, film sonunda küçük soru cevap seansları ile daha da eğlenceli hale getirebilirsiniz. Aklıma geldikçe film eklemeye çalışacağım. Aynı zamanda müsait zaman buldukça ebeveynler için ücretsiz eğitimler de yapmaya çalışacağım. Burada görmediğiniz ama keyifle seyrettiğiniz filmler varsa onları da bana mesaj atabilirsiniz. Listeye eklerim. 

Hepinize keyifli seyirler dilerim..

Sinema Seyretmek
bottom of page